Ortoreksiya nervoza nedenleri

Ruh Sağlığı Bad 175

Ortoreksiya nervoza hastalığı bir çeşit yeme bozuklukları hastalıklarından bir tanesi olmakta ve bu hastalıkta kişi sağlıklı beslenmeyi ciddi manada abartmış durumdadır. Kişinin gündelik hayatında, duygu durumu ve sosyal hayatında aşırı…

Ortoreksiya nervoza hastalığı bir çeşit yeme bozuklukları hastalıklarından bir tanesi olmakta ve bu hastalıkta kişi sağlıklı beslenmeyi ciddi manada abartmış durumdadır. Kişinin gündelik hayatında, duygu durumu ve sosyal hayatında aşırı sağlıklı beslenme saplantılı bir hal almış ise bu kişiler ortoreksiya nervoza hastası demektir. Peki ortoreksiya nervoza neden olur, hangi faktörler ortoreksiya nervoza hastalığını meydana getirir, buyurun makalemizin devamından öğrenelim.

ortoreksiya nervoza nedenleri 595a344de2c9c Ortoreksiya nervoza nedenleri

Ortoreksiya nervoza nedenleri

Ortoreksiya nervoza hastalığının nedenlerinin başında psikolojik sorunlar gelmektedir. Kişi ince olma arzusu yerine sürekli sağlıklı ve saf yiyecekleri tüketme arzusu güder. Aşırı sağlıklı yemek yeme arzusu bireyleri sosyal toplumda soyutlamaktadır. Arkadaşlarıyla birlikte dışarıya çıktığı zaman onlarla aynı şeyleri yemek yerine sağlıklı olduğundan emin olmadığı hiçbir şeyi tüketmek.

Ortoreksiya nervoza hastaları arkadaş arasında çoğu zaman dışlanmaya sebep olur. Bazı durumlarda başkalarıyla ters düşebilir ve onları da kendi gibi beslenmeye davet edebilir. Ancak bu sorun başta normal görünse de abartılı bir şekilde yapıldığı zaman bu kişiler dışarıda yemek yiyemediklerinden aç kalma yolunu bile tercih edebilirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Avatar

{Bad}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir